29 Aralık 2013 Pazar

KIRMIZI MERCİMEK ÇORBASI TARİFİ - KOLAY TARİFLER

        Sanırım ülkemizde en çok sevilen ve tercih edilen çorba çeşidi kırmızı mercimek çorbası olsa gerek. Kırmızı mercimek çorbasının değişik versiyonları mevcut bunlardan sade yapılanı var sosları değişik şekilde hazırlananı var unlusu var.Yani birçok çeşidi mevcut.

     Bugün hem kendim hemde yeni yemek yapmaya başlayanlar için bu kolay tarifi hazırlamaya çalışacağım.

     Yemeğimizi yapmaya başlamadan önce mercimekleri iyice yıkamayı unutmayın. Mercimek iyice yıkanmalı ki üzerindeki ununu, tozunu bıraksın böylece pişerken çok fazla köpürmesin... Çorbayı köpürterek ocağın batması hele daha tehlikelisi mutfakta değilsek ocak ateşini söndürmesi gözardı edilmemesi gereken durumlardır....

Mercimek çorbası için gerekli malzemeler;
  • 1 su bardağı kırmızı mercimek
  • 1 yemek kaşığı un
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 6 su bardağı su (soğuk su)
  • 1 tatlı kaşığı tuz
Mercimek çorbası yapım aşamaları;
  1. Sıvı yağı tencereye koyup biraz ısıtıyoruz ve üzerine unu ekleyip 3 dakika kadar pişiriyoruz. Unu pişirirkek devamlı karıştıralımki topaklanma olmasın.
  2. 1 bardak mercimeğimizi ve 6 bardak suyumuzu ekliyoruz. Suyun soğuk olmasına dikkat ediyoruz aksi halde unumuzu koparır. 
  3. Ocağın altını tamamen açıyoruz ve 1 tatlı kaşığı tuzumuzu ekliyoruz. Su kaynayana kadar mercimekleri ara ara karıştırıyoruz ki kazanın dibine tutmasın. Su kaynadıktan sonra ocak ateşini kısıyoruz ve mercimekler pişene kadar kısık ateşte pişiriyoruz.
  4. Yemek pişince çorba suyunun az olduğunu düşünüyorsanız istediğiniz miktar sıcak su ilave edebilirsiniz...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder